Relacja z 3. ISBO Speedminton® World Championships 2015!

Trzy razy zabrzmiał hymn Polski na berlińskich trybunach podczas trzecich Mistrzostw Świata w speed badmintonie. Momenty wzruszenia zawdzięczamy parze deblistek Janina Karasek / Marta Sołtys (kategoria Ladies Doubles), Mateuszowi Drumlakowi (U12 Male) i Piotrowi Borowcowi (Seniors O50).

3. ISBO Speedminton® World Championships 2015 zgromadził ponad 500 zawodników z 25 krajów, w tym ponad 50 uczestników z Polski.

Ceremonia Otwarcia MŚ 2015, fot. Frithjof KjerMS Berlin 2015, reprezentacja Polski podczas ceremonii otwarcia (1)

W bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Olimpijskiego w hali sportowej Horst-K   orber-Sportzentrum i na murawie Hertha-Amateur Stadium rozegranych zostało ponad 1600 meczów. Łącznie na 46 kortach zawodnicy walczyli o tytuły Mistrza i Mistrzyni Świata w 16 kategoriach. Piątkowe i sobotnie mecze singlowe wyłoniły 13 polskich medalistów, co, zaraz po Słowenii, daje Polakom drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Polacy walczyli w każdej możliwej kategorii.

Klasyfikacja medalowa, Polacy na 2. miejscuPuchar MŚ z medalami, fot. Frithjof Kjer

Na pierwszym miejscu podium stanęli Marta Sołtys / Janina Karasek (Ladies Doubles), Matausz Drumlak (U12 Male) i Piotr Borowiec (Seniors O50). Srebrne krążki zdobyli Katarzyna Sitarz (Woman O35), Julia Michniewicz (U12 Female) i Maciej Filipowicz (U14 Male). Z brązem z kolei wrócili Marta Sołtys (Woman), Dorota Lewandowska (Woman O35), Bogdan Mieżyński (Seniors O50), Tomasz Kaczmarek (Open Division), Iza Idzi (U12 Female), Oliwia Bartyzel (U14 Female), Michał Izbicki / Bogdan Mieżyński (Doubles).

Mistrzem Świata w kategorii Open został Per Hjalmarson, który potwierdził swoją pozycję odzyskując mistrzowski tytuł z 2011 roku. Pojedynek finałowy z reprezentantem Ukrainy Myhailem Mandrykiem zgromadził pełne trybuny entuzjastów dyscypliny. Wirtuozi lotki zapewnili kibicom pokaz speed badmintonowej techniki na najwyższym poziomie. Mandryk, rozstawiony z numerem 1, obronił aż sześć lotek meczowych, Hjalmarson pięć. Zwycięstwo (16:11, 16:18, 19:17) Szwed skomentował krótko: “Absolutne szaleństwo”. Na trzecim miejscu uplasował się reprezentant Polski i wielka przyszłość światowego speed badmintona, Tomasz Kaczmarek.

Dzień później Hjalmarson w parze z Mattiasem Aronssonem pokonali w dwóch setach deblowy duet gospodarzy – Patricka Schüsselera (Mistrza Świata gry pojedynczej 2013) i Davida Zimmermannsa.

Mistrzynią Świata rywalizacji kobiet została ponownie Jasmina Keber. Słoweńska zawodniczka, która w finale w 2013 roku odniosła ostateczne zwycięstwo nad Martą Sołtys (tegoroczną brązową medalistką), wzięła tym razem udany rewanż na Niemce Janet Köhler, z którą przegrała walkę o tytuł w finale Mistrzosrw Świata w roku 2011. 26-letnia Keber pokonując 28-letnią Niemkę spełniła swoje marzenie „Ten tytuł jest absolutnym punktem kulminacyjnym w mojej dotychczasowej karierze.”

Ogromną radość przyniosły polskim kibicom zwyciężczynie kobiecej rywalizacji deblowej Janina Karasek i Marta Sołtys. Warszawianka i kielczanka zadebiutowały w duecie podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Warszawie, gdzie zdobyły srebro. W tym roku w mistrzostwach globu Karasek / Sołtys pokonały w finale siostrzaną parę Verena Horn / Andrea Horn z Drezna 12:16, 16:7, 16:12. Sołtys skomentowała wielki sukces następująco: „W singlu myślisz tylko o sobie, w deblu możesz polegać na swojej partnerce, ale emocje są podobne. Zawsze człowiek tak samo się ekscytuje i liczy na to, że uda mu się wygrać, natomiast bycie Mistrzynią Świata to jest jak spełnienie marzeń. To coś niesamowitego, wzruszającego, szczególnie kiedy słyszy się hymn stojąc na podium. Cieszę się, że było mi dane przeżyć coś takiego. Jestem przeszczęśliwa.”

Karasek, dla której emocje związane ze zwycięstwem także były „absolutnie niesamowite, nie do przewidzenia, nie do przemyślenia wcześniej”.

Jedyny tytuł dla gospodarzy podczas tegorocznych Mistrzostw wywalczył Nico Franke (U18 Male) pokonując Hiszpana Saulo Tejadę Dámaso.

3. ISBO Speedminton World Championships, czyli Mistrzostwa Świata, zorganizowane zostały przez Niemiecki Związek Speed Badmintona (DSBV) i Światową Organizację Speed Badmintona (ISBO). Rene Lewicki, prezes ISBO przyznaje, że “poziom rozgrywek każdego roku wzrasta, co powoduje, że stają się prawdziwą sportową ucztą nie tylko dla zawodników, ale także dla licznie zgromadzonych kibiców “. Daniel Gossen, organizator mistrzostw dodaje: “Tak duże wydarzenie to prawdziwa praca zespołowa. Było możliwe do przygotowania tylko dzięki wielkiej pomocy ze strony władz miasta Berlin, wsparciu głównego sponsora firmy Speedminton®, klubów i oczywiście wielu wspaniałych wolontariuszy. Chciałbym bardzo wszystkim podziękować za pracę i udział w turnieju. ”

Kolejne Mistrzostwa Świata, nadzieje na kolejne medale i prawdziwe sportowe święto dla koneserów speed badmintona już za dwa lata!