IV Mistrzostwa Polski w speed badmintonie za nami!

Znamy już nazwiska tegorocznych zdobywców tytułów mistrzowskich. Złote krążki wywalczyli ponownie obrońcy tytułów z 2011 roku Marcin Ociepa z Wrocławia w kategorii open i  Marta Sołtys z Warszawy w kategorii kobiet. Nowymi Mistrzami Polski zostali: Schabek Sabina ze Szczecina (kobiety35+), Chmielewski Grzegorz z Wrocławia (mężczyźni40+), Mieżyński Bogdan ze Szczecina (mężczyźni50+), Izbicki Michał ze Szczecina (juniorzy do 18 lat), Guzewicz Julita z Białegostoku (juniorki do 18 lat) oraz Filipowicz Maciej (juniorzy do 14 lat) i Garwolińska Ewa (juniorki do 14 lat).

2012MPWwa02

Nie bacząc na śnieg i mróz speedbadmintoniści z całej Polski przybyli do Warszawy by powalczyć o zwycięstwo w czwartych Mistrzostwach Polski, które rozegrano w sobotę, 8-go grudnia, na kortach tenisowych „Warszawianka”. Rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje, gdyż pojawiło się wielu nowych zawodników, którzy mieli ochotę sprawdzić posiadaczy tytułów z 2011 roku.

2012MPWwa10

Marcin Ociepa z Wrocławia wygrywając wszystkie pojedynki bez straty seta, obronił zdobyty rok temu tytuł Mistrza Polski i ponownie stanął na najwyższym podium w kategorii open. Drugie miejsce zajął Werony Sebastian z Gorlic, a trzecie miejsce wywalczyli Paliński Rafał z Łomży i Czerniewski Andrzej z Białegostoku.

Zacięte pojedynki już w fazie grupowej towarzyszyły rywalizacji kobiet. Nasze panie należą do ścisłej czołówki światowej, a startując w tegorocznych międzynarodowych turniejach regularnie wymieniały między sobą poszczególne miejsca na podium. Od początku było jasne, iż w tym przypadku decydować będzie mieszanka lepszej dyspozycji i odrobiny szczęścia. Ostatecznie w finale spotkały się Sołtys Marta (obrończyni tytułu z 2011 roku) i Karasek Janina (obie z Warszawy). Trzysetowy wspaniały pokaz mistrzowskiej gry to nieprzerwane pasmo jednopunktowych przewag i remisów. W końcówce po dwukrotnie niewykorzystanych przez Jankę Karasek lotkach meczowych Marta Sołtys zdobyła dwa punkty przewagi i wynikiem 17:15 zakończyła seta wygrywając mecz  zdobyła ponownie tytuł Mistrzyni Polski. Trzecie miejsce zajęły mieszkanki Warszawy, Kasia Witwicka i Małgorzata Kowalska.

Ogromny apetyt na tytuł Mistrzyni Polski miały panie startujące w kategorii powyżej 35 lat. Nareszcie pojawiła się ich kategoria wiekowa i mogły powalczyć ze swoimi rówieśniczkami, a nie jak dotąd z o wiele lat młodszymi od siebie koleżankami. Pierwszą Mistrzynią Polski w kategorii kobiet35+ została Schabek Sabina ze Szczecina. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrzyni Polski zdobyła Kaplukiewicz Joanna z Wrocławia, a brązowe medale wywalczyły panie Gudzowska Monika z Krakowa i Bomirska Lidia z Lipkowa.

2012MPWwa11 2012MPWwa8

Pasjonujące pojedynki rozgrywali zawodnicy w kategorii panów powyżej 40 i 50 lat. Wielu z nich nie miało okazji wcześniej spotkać się ze sobą na turniejach, zatem dopiero podczas pierwszych wymian lotek dokonywali wyboru najlepszej strategii gry do walki o zwycięstwo. W efekcie pojawiało się wiele niespodziewanych rozstrzygnięć. Dla przykładu debiutujący w mistrzostwach Sarek Paweł z Kielc w meczu fazy grupowej pokonał aktualnego Mistrza Polski Jerzego Maliszewskiego, ale w kolejnej rundzie przegrał ze zwycięzcą tej kategorii, Grzegorzem Chmielewskim z Wrocławia, który w finale pokonał dotychczasowego Mistrza Polski Jerzego Maliszewskiego. Trzecie miejsce na podium wśród „czterdziestolatków” zajęli Majchrzak Jerzy z Wrześnicy i Ryhanycz Jarosław ze Szczecina. Widowiskowy finał rozegrali panowie startujący w kategorii powyżej 50 lat. Obaj są mieszkańcami województwa Zachodniopomorskiego i mieli już  okazję grać ze sobą w turniejach regionalnych.  W Warszawie lepszy był Mieżyński Bogdan ze Szczecina, który w trzech setach pokonał Garwolińskiego Lecha z Rogowa. Brązowe medale MP wśród panów50+ zdobyli reprezentanci Gorlic, Gawlak Piotr i Knot Jerzy.

2012MPWwa9 2012MPWwa12

Wiele emocji towarzyszyło pojedynkom zawodników w kategoriach juniorskich. Mistrzem Polski wśród chłopców do lat 18 został Izbicki Michał ze Szczecina, a jego kolega Orzechowski Jakub wyjechał z Warszawy z tytułem wicemistrzowskim. Trzecie miejsce wywalczył mieszkaniec Białegostoku, Liniewicz Jakub. Mistrzynią Polski w kategorii dziewcząt do 18 lat została Guzewicz Julita z Białegostoku, a jej koleżanka Kiszczyńska Magdalena wywalczyła medal srebrny. Kategoria juniorów do 14 lat zdominowana była przez zawodników UKS Mrzeżyno, gdzie od roku grupka uczniów regularnie gra w speed badmintona. Jeden z nich, Filipowicz Maciej dotarł do finału i w bardzo wyrównanym pojedynku pokonał zwycięzcę kilku tegorocznych turniejów, Janaszkiewicza Jakuba z miejscowości Niemcz koło Bydgoszczy. Brązowym medalistą Mistrzostw Polski wśród najmłodszych uczestników został Michniewicz Szymon z Mrzeżyna. Do turnieju zgłosiły się tylko dwie dziewczynki poniżej 14 lat. Grając z chłopcami zdobywały punkty do rankingu, ale tytuły mistrzowskie podzieliły między siebie. Garwolińska Ewa z Rogowa jest nową mistrzynią Polski w kategorii juniorek do 14 lat, a posiadaczką wicemistrzowskiego tytułu jest Drumlak Julia ze Szczecina.

Wszystkie wyniki turnieju dostępne na stronie:

2012MPWwa7

2012MPWwa6

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników turnieju z wspaniałą sportową rywalizację, gratulacje dla zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych.

Zapraszamy do udziału w turniejach w przyszłym roku. Od 10 stycznia rusza trzecia edycja Grand Prix Speedminton®STARS Poland 2013.  Terminy turniejów jak zwykle będą ogłaszane na naszej stronie www.speedbadminton.pl oraz na Facebooku w profilu „Speedminton Poland”.