To zdanie wypowiedziane przez jednego z uczestników wydarzenia Speed Badminton Park, dostępnego podczas trzeciej edycji targów Aktywni 50+ w Poznaniu, dobrze odzwierciedla potrzeby i oczekiwania współczesnych pięćdziesięciolatków.
Osoby te nie zamierzają rezygnować z atrybutów młodości i chętnie korzystają z każdej okazji by uczestniczyć w rywalizacji sportowej. Toteż turnieje speed badmintona zorganizowane dzięki współpracy MTP i Speedbadminton.pl oraz przy pomocy AWF Poznań w ramach strefy sportu i rekreacji Speed Badminton Park cieszyły się dużym zainteresowaniem tych, którzy tą nową dyscyplinę sportu zdążyli już poznać.
Natomiast goście targowi, którzy z tą nowoczesną odmianą kometki z turbo-lotkami zetknęli się po raz pierwszy, obserwując sportową rywalizację swoich rówieśników, chętnie korzystali z bezpłatnej nauki gry. Fascynacja nową formą aktywności ruchowej była na tyle duża, iż odwiedzający decydowali się na grę nawet bez stroju sportowego, bo wybierając się na targi nie „planowali ćwiczeń”, ale to co zobaczyli, koniecznie chcieli wypróbować. Początkowe obawy i zahamowania pod hasłem: „ja chyba nie dam rady”, szybko znikały, gdy można było poobserwować swoich rówieśników, którzy pod okiem wyszkolonych instruktorów PZSB błyskawicznie opanowywali podstawy gry. Część z tych osób zdecydowała się dołączyć do zawodników rywalizujących o zwycięstwo w turniejach, bowiem zgodnie z modelem przyjętym przez wszystkie kraje zrzeszone w ISBO (International Speed Badminton Organization) – speed badminton należy do nielicznych dyscyplin sportu, gdzie podczas jednej imprezy zawsze równolegle o zwycięstwo rywalizują wszystkie kategorie wiekowe (od juniorów U14 do dorosłych 50+).
Nasze doświadczenia po ubiegłorocznej pierwszej edycji serii turniejów Grand Prix Speedminton®STARS potwierdziły fakt, iż wspólne treningi, podróże na turnieje i walka o punkty to doskonała forma integracji pokoleń, zatem od 2012 wprowadzony został „Ranking Multi Age Team”. Klasyfikowane są w nim dwuosobowe zespoły, w których jeden z graczy jest juniorem (do 18 lat), a drugi osobą dorosłą powyżej 40 lat. Punkty do tego rankingu zawodnicy kategorii „MAT” zdobywają na turniejach w rozgrywkach singlowych w swoich kategoriach oraz w grach deblowych, granych „międzypokoleniowo”.
W sobotnim XVII Speedminton®Cup – turnieju zaliczanym do klasyfikacji w Grand Prix Speedminton®STARS oraz ORSB (ogólnopolskiego rankingu speed badmintona) startowała blisko trzydziestoosobowa grupa zawodników reprezentujących różne rejony Polski. Oprócz stałych bywalców speedbadmintonowych pojedynków do rywalizacji przystąpili nowi entuzjaści spragnieni konfrontacji ze starymi wyjadaczami. Nowicjusze bez kompleksów ostro walczyli o każdy punkt, niejednokrotnie wygrywając sety, a nawet mecze z bardziej doświadczonymi speedersami. Szczegóły i wyniki turnieju dostępne w naszej relacji =>. Jednak turniej to nie tylko rywalizacja, ale głównie kolejna szansa na wspólnie spędzony weekend we wspaniałej sportowej atmosferze. Zarówno dzieci jak i starsi wiekiem uczestnicy rozgrywek pokazali jak wspaniale mogą bawić się ze sobą przedstawiciele różnych pokoleń.
W drugim dniu imprezy targowej Aktywni 50 +, oprócz udziału w zajęciach nauki gry, można było rywalizować o zwycięstwo i punkty rankingowe już tylko w kategoriach 40+ oraz 50+, w ramach otwartego turnieju III Aktywni 50+Speedminton® Cup organizowanego pod patronatem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wśród zgłoszonych zawodników nie było jednak wymaganej regulaminowo liczby zawodników, by rozgrywać dwie oddzielne kategorie, zatem wszyscy walczyli w kategorii 40+.
W niedzielę najlepszym zawodnikiem był Jerzy Majchrzak (40+) z Wrześnicy. Drugie miejsce wywalczył Lech Garwoliński (50+) z Rogowa. Na trzecim miejscu turniej zakończyli mieszkańcy Poznania: Roman Schrödter (50+) oraz Zboroń Marek (50+). Pozostałe wyniki=>.
Zwycięzcy obu poznańskich turniejów oprócz punktów rankingowych otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wśród wszystkich startujących rozlosowano atrakcyjne nagrody rzeczowe.
W niedzielę, po turnieju, Polskie Zrzeszenie Speed Badmintona we współpracy z ISBO (Międzynarodową Federacją Speed Badmintona), zorganizowało specjalne warsztaty teoretyczno-praktyczne dla osób, które chciałyby uzyskać tytuły animatorów lub instruktorów tego sportu.
Każdy kto odwiedził ogródek Speed Badminton Park i uczestniczył w lekcjach nauki gry brał udział w konkursie „Zagraj z nami” i zarazem w losowaniu zestawu do gry w speed badmintona. Los uśmiechnął się do Pani Zdzisławy Demskiej, która uradowana wracała z pobytu na targach Aktywni50+ z własnym zestawem do gry.
Patronem medialnym wydarzenia Speed Badminton Park była telewizja WTK oraz portal Epoznań.pl, co pozwoliło na zaznajomienie wielu mieszkańców stolicy Wielkopolski z tą nową dyscypliną sportu, cieszącą się coraz większą popularnością na świecie.
Kolejny raz, dzięki działaniom MTP wspierającym aktywny styl życia, można było przekonać się osobiście, iż speed badminton to fantastyczny sport, który nie wymaga specjalnych umiejętności ani żmudnych treningów. Choć podobny do badmintona, to jednak zupełnie inny, bo gra się bez siatek, znacznie szybciej i dużo prościej. Niektórzy mówią, że tak naprawdę to mix tenisa, badmintona i squasha, który czerpie wszystko co najlepsze z tych sportów. Według wielu specjalistów to doskonały sposób na utrzymanie kondycji niezależnie od miejsca zamieszkania. W trakcie godzinnej gry można spalić od 400 do 560 kalorii.
Obserwacja reakcji uczestników zajęć organizowanych w ramach Speed Badminton Park to kolejne potwierdzenie tezy, iż ten nowy sport idealnie nadaje się do wykorzystania jako nietuzinkowa, atrakcyjna, łatwa i dostępna dla wszystkich forma interaktywnej rozrywki, pozwalająca na przełamywanie utartych stereotypów oraz integrację między pokoleniami.
Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i udział w wydarzeniu i do zobaczenia następnym razem.
Speedbadminton.pl, PZSB, MTP.