„Rywalizacja sportowa to smak młodości”

To zdanie wypowiedziane przez jednego z uczestników wydarzenia Speed Badminton Park, dostępnego podczas czwartej edycji targów Aktywni 50+ w Poznaniu, dobrze odzwierciedla potrzeby i oczekiwania współczesnych pięćdziesięciolatków.  

Osoby te nie zamierzają rezygnować z atrybutów młodości i chętnie korzystają z każdej okazji by uczestniczyć w rywalizacji sportowej.
Toteż turnieje speed badmintona zorganizowane dzięki współpracy MTP i Speedbadminton.pl oraz przy pomocy w ramach strefy sportu i rekreacji Speed Badminton Park cieszyły się dużym zainteresowaniem tych, którzy tą nową dyscyplinę sportu zdążyli już poznać.
Natomiast goście targowi, którzy z tą nowoczesną odmianą kometki z turbo-lotkami zetknęli się po raz pierwszy, obserwując sportową rywalizację swoich rówieśników, chętnie korzystali z bezpłatnej nauki gry.

2012Aktywni50plus1

Fascynacja nową formą aktywności ruchowej była na tyle duża, iż odwiedzający decydowali się na grę nawet bez stroju sportowego, bo wybierając się na targi nie „planowali ćwiczeń”, ale to co zobaczyli, koniecznie chcieli wypróbować. Początkowe obawy i zahamowania pod hasłem: „ja chyba nie dam rady”, szybko znikały, gdy można było poobserwować swoich rówieśników, którzy pod okiem wyszkolonych instruktorów PZSB błyskawicznie opanowywali podstawy gry. Część z tych osób zdecydowała się dołączyć do zawodników rywalizujących o zwycięstwo w turniejach, bowiem zgodnie z modelem przyjętym przez wszystkie kraje zrzeszone w ISBO (International Speed Badminton Organization) – speed badminton należy do nielicznych dyscyplin sportu, gdzie podczas jednej imprezy zawsze równolegle o zwycięstwo rywalizują wszystkie kategorie wiekowe (od juniorów U14 do dorosłych 50+).
W Polsce,w ciągu roku, takich turniejów jest kilkanaście, wszystkie odbywaja się w ramach cyklu Grand Prix Speedminton®STARS, w różnych miejscach kraju. Szczegóły i regulamin dostępne w zakładce “Turnieje”. Rozgrywki cieszą się coraz wiekszą popularnością, o czym świadczyć może fakt, iż na drugich w historii Mistrzostwach Świata  w Berlinie na starcie pojawi się bardzo liczna grupa “starszaków” z Polski. Apetyty na zwycieztwo są duże, szczególnie po zdobyciu brązowego medalu przez Lecha Garwolińskiego z Rogowa w ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy oraz po ostatnim zwycięstwie Bogdana Mieżyńskiego ze Szczecina w międzynarodowym turnieju Hungarian Open w Budapeszcie.

W pierwszym dniu imprezy targowej Aktywni 50 +, oprócz udziału w zajęciach nauki gry, można było rywalizować o zwycięstwo i punkty rankingowe w kategoriach 40+ oraz 50+ wśród męzczyzn i 35+ kobiet, w ramach otwartego turnieju IV Aktywni 50+Speedminton® Cup organizowanego pod patronatem Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W kategorii kobiet powyżej lat 35ciu wygrała pani Elżbieta Fichtner-Chorobowicz z Lubonia, wśród mężczyzn w kategorii 40+ najlepszy był Jerzy Majchrzak z Wrześnicy, natomiast w kategorii panów powyżej 50ciu lat zwyciężył Andrzej Karpowicz z Suchego Lasu.  Pozostałe wyniki: tutaj=>.

W niedzielę, Polskie Zrzeszenie Speed Badmintona we współpracy z ISBO (Międzynarodową Federacją Speed Badmintona), zorganizowało specjalne warsztaty teoretyczno-praktyczne dla osób, które chciałyby uzyskać tytuły animatorów lub instruktorów tego sportu.

Na koniec każdego dnia targowego odbyło się losowanie zestawu do gry. W losowaniu udział wzięli wszyscy uczestnicy targów, którzy spróbowali gry w speed badmintona oraz zawodnicy startujący w turnieju. Pełne emocji oczekiwanie udzielało się nie tylko samym zainteresowanym, ale także obserwującym widowisko gościom targowym. Szczęśliwy los trafił się panu Pawłowi Sarek oraz pani Elżbiecie Schwarz. Szczególnie pani Elżbieta obiecała ostro trenować i regularnie uczestniczyć w zawodach speedmintonowych.

Relację z wydarzeń sportowych przygotowało Radio Merkury, patron medialny.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i udział w wydarzeniu i do zobaczenia następnym razem.

MTP, Speedbadminton.pl, PZSB.

Lidia Bomirska

2010Aktywni50plus1

2012Aktywni50plus4 2010Aktywni50plus2

2012Aktywni50plus2 2012Aktywni50plus3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *