Pierwsze Młodzieżowe Mistrzostwa Wielkopolski w speed badmintonie

 W piątek 26 października na terenach MTP podczas Tour Salon 2012  rozegrano I Młodzieżowe Mistrzostwa Wielkopolski w speed badmintonie. 

Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Speed badmintona, walka o tytuły Mistrzów Wielkopolski wśród juniorów toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych: do 14 i do 18 lat. Turniej zaliczony został do cyklu Grand Prix Speedminton®STARS Poland 2012, co oznacza, iż zawodnicy oprócz medali, dyplomów i nagród rzeczowych, mogli uzyskać punkty do klasyfikacji w ogólnopolskim rankingu. Dodatkowo każda reprezentowana w rozgrywkach szkoła lub klub, wzięła udział w losowaniu podstawowego szkolnego kompletu do gry w speed badmintona, złożonego z ośmiu rakiet, boisk i lotek, ufundowanego przez firmę Speedminton GmbH. Partnerem strategicznym zawodów była AWF Poznań. Medialnie patronowała rozgrywkom WTK oraz portal Epoznan.pl.

  

   

Frekwencja w  zawodach znacznie przekroczyła oczekiwania organizatorów. Na starcie zameldowało się 36 uczestników z 6 placówek edukacyjnych i UKS-ów. To efekt wzrostu popularności tej dyscypliny wśród uczącej się młodzieży.

W Wielkopolsce prekursorami stosowania speed badmintona na lekcjach wf są pani Karolina Baranowska z ZSE w Poznaniu (jej podopieczna Patrycja Szymkowiak z Lubonia swój występ w Mistrzostwach Świata zakończyła na 1/8 finału)  oraz pani Anna Ledzianowska i pan Rafał Maluśki z ZSP w Grodzisku Wielkopolskim. To właśnie w Grodzisku Wlkp. swoją przygodę z „turbolotkami” zaczynał Jakub Kosicki,  brązowy medalista Mistrzostwa Świata z 2011 roku i tegoroczny zdobywca tytułu Wicemistrza  Europy.

Od dwóch lat w województwie systematycznie rośnie liczba szkół, gdzie gra się w speed badmintona. Przybywa miejsc, w których dzieci i młodzież maja okazję poznać ten sport. W obiektach OSiR w Dopiewie organizowano już kilka razy turnieje dla gimnazjalistów, a od września w Poznaniu rozpoczęły działalność „Szybciaki.pl” – speedbadmintonowe szkółki oferujące naukę gry i regularne treningi.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i opiekunów w organizację zawodów, rozgrywki w poszczególnych kategoriach wiekowych udało się sprawnie przeprowadzić. Po zaciętej sportowej rywalizacji miejsca na podium podzielili między siebie reprezentanci  szkół z Ostrowa Wlkp., Targowej Górki, Poznania i Szczecina, jak poniżej:

Dziewczęta 

U18 (do lat 18)

 1. GIDASZEWSKA Hanna (Ostrów Wlkp.)
 2. KUBIAK Paulina (OSTRÓW Wlkp.)
 3. WICENCIAK Monika (OSTRÓW Wlkp.)

3.    PATRYAS Zuzanna (Poznań)

U14 (do lat 14)

 1. WRÓBLEWSKA Eliza (Poznań)
 2. ROLNICKA Dominika (Poznań)
 3. ZIELIŃSKA Aleksandra (Poznań)

Chłopcy

U18 (do lat 18)

 1. IZBICKI Michał (Szczecin)
 2. ORZECHOWSKI Jakub (Szczecin)
 3. PRAJSNER Karol (Ostrów Wlkp.)

3.    JÓŹWIAK Jacek (Poznan)

U14 (do lat 14)

 1. ANDRZEJEWSKI Szymon (Targowa Górka)
 2. WIŚNIEWSKI Szymon (Targowa Górka)
 3. DRUMLAK Mateusz (Szczecin)

3.    BIEDRZYCKI Jakub (Poznań)

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i nagrody rzeczowe. Wśród szkół uczestniczących w mistrzostwach wylosowano komplet szkolny do gry w speed badmintona, ufundowany przez Speedminton Polska. Szczęśliwcami byli uczniowie Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wlkp.

  

   

  

Patronat medialny nad turniejem objęty został przez portal Epoznan.pl oraz telewizję WTK, której dziennikarze sportowi przygotowali obszerne relacje z rozgrywek. Przy organizacji zawodów pomagali wolontariusze, studenci AWF Poznań który był partnerem strategicznym imprezy.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia profesjonalnej imprezy sportowej. Szczególne podziękowania dla Międzynarodowych Targów Poznańskich za innowacyjność pozwalającą łączyć różne formy wydarzeń, występujących zazwyczaj w izolacji, co prowadzi do zwiększenia ich atrakcyjności. Do portalu Epoznan.pl oraz telewizji WTK kierujemy podziękowania za profesjonalną obsługę medialną rozgrywek w  speed badmintonie. Jesteśmy wdzięczni za pomoc, której udzieliła na Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, oddelegowując do pomocy studentów wolontariuszy.

Gratulujemy zawodnikom i zapraszamy za rok!

MMWlkp. w Mediach: relacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *