Kilka ty$ięcy powodów dla których warto grać w $peedmintona

W 2011 roku, dla wielu osób, rakietka z gekonem była nieodłącznym atrybutem podróżnego bagażu. Fani speedmintona przemierzali setki kilometrów, by startować w międzynarodowych turniejach organizowanych przez kraje zrzeszone w International Speed Badminton Organization (ISBO). W naszym kraju, w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie nowym sportem Polskie Zrzeszenie Speed Badmintona zorganizowało cykl turniejów – „Speedminton®STARS Poland 2011”.  Najlepsi uczestnicy, oprócz satysfakcji ze sportowej rywalizacji i walki o najwyższe rankingowe lokaty, mogli liczyć na nagrody w wysokości 5 000 zł.

Na początku stycznia PZSB na swojej stronie internetowej zamieściło ogłoszenie istotne zapewne nie tylko dla żądnych wrażeń sportowców, ale też „rekinów“ małej sportowej finansjery. Gaże wynikające z regulaminu rozgrywek, być może jeszcze nie są tak atrakcyjne jak zarobki na korcie Rogera Federera czy Sereny Williams, ale dla tych którzy zechcą zainwestować w podróże po całej Polsce celem wzięcia udziału w  turniejach, nagroda na koniec roku mogła okazać się satysfakcjonująca.

Zgodnie z regulaminem, w ciągu 12 miesięcy odbyło się 17 turniejów, których punktacja zaliczała się do rankingu „Speedminton®STARS“. Klasyfikacja generalna  podzielona była na kobiecą i męską, ale startować można było w swoich kategoriach wiekowych. W Polsce największa międzynarodowa speedmintonowa impreza odbyła się w październiku w Poznaniu, a jej zwycięzca zainkasował 1000 pkt rankingowych. Dla Polaków przewidziane były dodatkowo jeszcze dwa turnieje 1000 punktowe o randze Mistrzostw Polski.  Ponadto w kalendarzu znalazły się 4 międzynarodowe turnieje o wartości 250 pkt, a także 10 mniejszych za 100 pkt. Łącznie zawodnik mógł zdobyć 5000 pkt. Na zakończenie rozgrywek lider i liderka klasyfikacji otrzymali po 5000zł, a nagrody za kolejne lokaty wynosiły odpowiednio 2000 zł i 1000 zł. Zatem dla najlepszych, obok satysfakcji czysto sportowej także niezły przypływ gotówki.

  

Pierwsza edycja „Speedminton®STARS“ rozpoczęła się w styczniu karnawałowym turniejem za 100 pkt w Warszawie. Kolejne przystanki na mapie speedmintonowych podróży były w takich miejscowościach jak: Poznań, Szczecin, Brzeszcze, Wrocław, Mrzeżyno, Białystok, Ustronie Morskie, Międzyzdroje i Sławno. Ostatni turniej kończący cały cykl, a zarazem trzecie Mistrzostwa Polski (1000 pkt rankingowych)  rozegrano na początku grudnia w Warszawie.

Przez cały rok na listach startowych odnotowano łącznie 233 zawodników (164 mężczyzn i 69 kobiet), a w klasyfikacji końcowej liczyły się punkty tych osób, które uczestniczyły w min. 4 turniejach. W kobiecym rankingu zdecydowanie wygrała Marta Sołtys z Kielc, która startując w 9 turniejach zdołała zgromadzić najwięcej punktów i to do jej portfela trafiło 5000zł – główna wygrana w damskiej  klasyfikacji końcowej. Druga była Janina Karasek z Warszawy, a trzecie miejsce zajęła Patrycja Szymkowiak z Lubonia. Nagrody rzeczowe przewidziano dla tych, którzy zajęli miejsca od 4 do 6 i wśród pań były to: Lidia Bomirska z Lipkowa, która startowała w kategorii kobiet 35+, Katarzyna Witwicka z Warszawy oraz Anna Ledzianowska z Grodziska Wlkp. Wśród panów walka o punkty była niezwykle zacięta i do ostatniego turnieju trudno było wskazać zdecydowanego faworyta. To wszystko sprawiło, że na początku grudnia w ostatnim turnieju „Speedminton®STARS“ było sporo emocji i wiele ciekawych meczy, w których poszczególne sety kończyły się z minimalną dwupunktową przewagą. Ostatecznie zwycięzcą męskiego rankingu został Jakub Kosicki z Grodziska Wlkp., startujący w kategorii Juniorów do 18 lat.

  

Drugie miejsce wywalczył Marcin Ociepa z Wrocławia, a trzeci był Mariusz Sawicki z Białegostoku. Podobnie jak panie, otrzymali oni zgodnie z regulaminem rozgrywek odpowiednie gratyfikacje pieniężne. Atrakcyjne nagrody rzeczowe za miejsca 4-6 wywalczyli: Janusz Drukała ze Szczecina (kategoria 50+),  Rafał Maluśki z Grodziska Wlkp. oraz  Jerzy Maliszewski z Wrocławia (kategoria 40+). Pozostałe wyniki pod adresem: http://www.speedbadminton.pl/page24.php

Gratulujemy wszystkim uczestnikom pierwszej edycji „Speedminton®STARS Poland 2011“ i zapraszamy do udziału w drugiej edycji, która rozpocznie się turniejem karnawałowym w Warszawie już 4 lutego 2012. W regulaminie drugiej edycji przewidziano trochę modyfikacji. „Speedminton®STARS Poland 2012“ nie będzie ligą lecz cyklem turniejów GRAND PRIX.   Jedną z większych zmian będą nieco inne zasady podziału nagród finansowych. Jedna pula będzie przeznaczona dla liderów klasyfikacji generalnej (miejsca od 1 do 3), a druga część środków pieniężnych zostanie rozlosowana wśród pozostałych graczy, którzy startowali w minimum 5 turniejach. Będzie obowiązywać jeden ranking dla wszystkich zawodników bez podziału na kobiety i mężczyzn, ale punkty na turniejach zdobywane będą w poszczególnych kategoriach wiekowych kobiecych i męskich.

Dodatkowo wprowadzony zostanie specjalny ranking „Multi Age Team” dla dwuosobowych zespołów, w których jeden z graczy jest juniorem (do 18 lat), a drugi seniorem (40+). Punkty do tego rankingu zawodnicy „MAT” zdobywają na turniejach w rozgrywkach singlowych w swoich kategoriach oraz w grach deblowych. Zwycięzca tego rankingu otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe, a wśród wszystkich zespołów „MAT”, które będą uczestniczyć w minimum 5 turniejach rozlosowane zostaną dwie nagrody w wysokości 1000 zł. Pomysł na wprowadzenie rankingu „Multi Age Team” narodził się w związku z faktem, iż rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Aktywności Międzypokoleniowej. Uważamy, że wspólne treningi, podróże na turnieje i walka o punkty to doskonała forma integracji pokoleń. Jesteśmy przekonani, że inicjatywa ta znajdzie wielu zwolenników.

 Hitem drugiej edycji „Speedminton®STARS” będzie organizowany po raz pierwszy w świecie, nocny turniej rozgrywany święcącymi lotkami przy światłach UV. Wszystkich chętnych do udziału w 1st Blackminton Open zapraszamy już dziś na plażę do Mrzeżyna w nocy z 14 na 15 lipca 2012 roku. Oprócz 500 punktów rankingowych w poszczególnych kategoriach zagwarantowane są   niezapomniane przeżycia i emocje.

Oczywiście speedminton to nie tylko okazja do napawania wzroku rosnącym stanem konta, finansowego czy rankingowego, ale przede wszystkim szansa na dobrą zabawę w najróżniejszych zakątkach Polski. Nowa dyscyplina zrzesza bowiem prawdziwych pasjonatów, którzy na kortach, w parkach, na dachach budynków, deptakach i plażach całej Europy spędzili grając tysiące godzin. Rywalizacja była i jest dla nich motywacją do sięgania po coraz wyższe sportowe laury, ale także do zwiedzania Polski i Europy, dzięki organizowanym w wielu miastach turniejom. Kalendarz turniejów na 2012 rok, wszelkie informacje o turniejach i rejestracja on-line, regulaminy rozgrywek oraz aktualne rankingi dostępne na stronie www.speedbadminton.pl

Kasia Witwicka

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *