Ekberg i Keber z tytułami w Warszawie. Polacy wywalczyli 18 medali, w tym aż 5 złotych.

Szwed Melker Ekberg i Jasmina Keber ze Słowenii odnieśli zwycięstwa w swoich kategoriach na ICO Speedminton Polish Open, który w sobotę 11 kwietnia odbył się w Warszawie na płycie PGE Narodowego.

Turniej Speedminton Masters Series o randze 1000 puntków miał bardzo silną obsadę. Do stolicy pofatygowała się elita crossmintonistów z całej Europy. Aż 7 rakiet z pierwszej dziesiątki rankingu pań ICO (International Crossminton Organization) stanęło do walki o punkty i medale. Duża konkurencja była również u panów w kategorii Open, gdzie na starcie zameldowała się cała światowa czołówka.

Największą niespodzianką turnieju była porażka wielokrotnego Mistrza Europy i Świata, aktualnego lidera rankingu, Pera Hjalmarsona. Szwed w półfinale musiał uznać wyższość swojego rodaka, Melkera Ekberga, późniejszego triumfatora imprezy. W finale spotkali się zawodnicy rozstawieni z numerem 3 i 4 – kolejno Ekberg i Michaił Mandryk z Ukrainy. Mecz i tytuł padł łupem Ekberga, który zdecydowanie słabiej wchodził w sety, ale szybko odrabiał starty i rozstawiał Ukraińca po korcie fantastycznym i skutecznym backhandem. Spotkanie zakończyło się wynikiem 16:10; 16:13. Wygrana w turnieju w singlu była jego drugim zwycięstwem tego dnia, gdyż wcześniej ze złotym medalem, w parze z Julienem Soosem z Niemiec, zakończył rywalizację deblową.

Drabinka kobiet ułożyła się z kolei już zgodnie z pozycjami w rankingu – w finale spotkały się liderka światowej klasyfikacji, Jasmina Keber ze Słowenii, oraz wiceliderka Rebecca Nielsen ze Szwecji. Pierwszy set był niezwykle zacięty i rozstrzygnął się dopiero przy wyniku 21:19 na korzyść aktualnej mistrzyni świata, Keber. Druga partia okazała się dla faworyzowanej Słowenki znacznie bardziej komfortowa – Szwedka bowiem próbowała bardziej ryzykownych rozwiązań, które przekładały się na więcej błędów, a w efekcie porażkę.

Fantastycznie podczas turnieju na PGE Narodowym spisała się reprezentacja Polski. Łupem Polaków padło aż 18 krążków, w tym 5 złotych. Nie zawiodły aktualne mistrzynie świata czyli para Marta Sołtys / Janina Karasek, które bez większych problemów sięgnęły po tytuł pokonując w finale debla kobiet szczeciński duet Sabina Schabek / Marta Urbanik. Na trzecim miejscu podium w tej kategorii uplasował się także polski debel Magdalena Lelonek / Zofia Wincenciak. W deblu mężczyzn o krok od złota byli aktualni mistrzowie Europy, drużyna Tomasz Kaczmarek/Marcin
Ociepa, ale w finale uznać musieli wyższość Ekberga i Soosa, zadowalając się srebrnymi krążkami. Na pierwszym miejscu podium w mikście stanęła też Katarzyna Witwicka w parze z Danielem Gossenem z Niemiec. Duet Witwicka/Gossen pokonał w trzech setach aktualną mistrzynię świata w mikście Rebekę Nielsen i mistrza świata w singlu Pera Hjalmarsona. Złoto w singlu O50 wywalczył Bogdan Mieżyński, polskie sukcesy świętowaliśmy także w najmłodszej kategorii, juniorzy U12, gdzie triumfował Mateusz Faska. W kategorii Open kobiet medal  z PGE Narodowego wywiozła także, tym razem w singlu, Marta Sołtys.

Medale w innych konkurencjach singlowych zdobyli także: Szymon Andrzejewski, Maciej Filipowicz, Grzegorz Chmielewski, Dariusz Ćwiąkała, Piotr Gawlak, Magdalena Lelonek, Dorota Lewandowska, Sabina Schabek.

Największa i najbardziej prestiżowa arena sportowa w Polsce, PGE Narodowy, okazała się doskonałym miejscem dla tego typu rozgrywek.
Turniej przez cały dzień odbywał się na 37 specjalnie przygotowanych kortach na płycie głównej – rozegrano ponad 350 spotkań. Organizator zapewnił wspaniałe zaplecze turniejowe, w tym opiekę fizjoterapeutów z Dr Best oraz atrakcje dla publiczności koordynowane przez Przestrzeń Aktywnego Rozwoju. Konsoli i muzyki podczas wydarzenia pilnował DJ Gregor, a Lech i Red Bull zapewniali wybór napojów.

– Bardzo cieszymy się, że aż tak liczna grupa najlepszych crossmintonistów świata zdecydowała się na udział w naszym turnieju, włącznie z aktualnymi mistrzami świata oraz że mogliśmy rywalizować na tak wspaniałym obiekcie, jakim jest PGE Narodowy – podsumowała Agnieszka Kocańda, organizatorka turnieju.

Aga Kocańda

5W5C0111

IMG_2620

12998186_10153668687758160_6858826834524608456_o

2016SpeedmintonPolishOpen2

2016SpeedmintonPolishOpen3

2016SpeedmintonPolishOpen4

1DSCN4975 (95)

1DSCN4975 (71)

DSCN5210 DSCN5224

DSCN5239 DSCN5214