Blackminton

Jest to gra w całkowitej ciemności – taki rodzaj nocnego crossmintona.  Wspaniała zabawa, która otwiera zmysły na całkowicie nowe odczucia oraz doświadczenia, idealna dla każdego, kto szuka nowych wrażeń.

Bill Brandes, wynalazca speederów,  wiele czasu spędzał na Wyspach Kanaryjskich i Mauritiusie, a tam upały nie sprzyjały grze w ciągu dnia. Oświetlenia  na plażach zazwyczaj też nie było. Rozwiązanie szybko się znalazło w postaci specjalnych wkładów (świetlików) umieszczanych w speederach o specjalnej konstrukcji . Okazało się, że odbijanie świecącego speedera jest wspaniałą formą aktywności, która pozwala  oswoić ciekawe doświadczenie poruszania się w ciemnej przestrzeni, bez widzenia  własnego ciała, rakiety i przeciwnika.

Speeder z przezroczystą główką ( „night-speeder”) pozwala grać, kiedy inni śpią! Lekko przełamany świetlik („speedlight”) zaczyna emitować światło. Umieszczony w główce speedera , rozświetla go i czyni dobrze widocznym w ciemności. Świecące speedery przecinają nocnie niebo jak spadające gwiazdy, a łąka, park lub plaża po zmroku zamieniają się w wyjątkowe miejsce.  W blackmintona można grać również pod dachem, w hali lub na korcie, wystarczy zgasić oświetlenie.

Po pewnym czasie do świecących speederów dodano trochę nowych gadżetów, które jeszcze bardziej wzmocniły atrakcyjność blackmintona. Wprowadzono specjalne oświetlenie UV w postaci piramidek rozkładanych między boiskami, linie do wyznaczania pól gry widoczne w UV oraz farby fluorescencyjne, by gracze mogli pomalować się w wojenne barwy. Dla większego efektu zmieniono także sposób ustawiania boisk. Dzięki temu gra w blackmitona zmienia noc w magiczne widowisko. Fluorescencyjne linie kortu tworzą rodzaj gwiazdy (Starcourt),  na której może znajdować się jednocześnie  3-6 par graczy. Na środku ustawiona jest świecąca piramida, która sprawia, że spedery do  nocnej gry, rakiety i niesamowicie pomalowani zawodnicy świecą w ciemności. Świecące speedery przelatując nad piramidą krzyżują się w locie jak spadające gwiazdy tworząc magiczny pokaz świetlny na nocnym niebie. Energetyzująca oprawa muzyczna tworzy dodatkowo fascynujący klimat niesamowitego wydarzenia!  Wrażenia towarzyszące takiej grze niełatwo jest opisać.  Inny sposób reakcji, inna widoczność, niezwykły nastrój – wszystko to trudno sfilmować i uchwycić na zdjęciach.  Każdy, kto miał okazję spróbować, stwierdza: „to trzeba przeżyć”. Tak oto blackminton stał się ciekawą formą animacji przeznaczoną na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

W 2012 roku polscy zawodnicy startujący w rozgrywkach crossmintonowych  zorganizowali pierwszy w świecie turniej blackmintona. Rozegrano go na Hali Sportowej w Mrzeżynie.  Okazało się, że blackminton to nie tylko fajna forma zabawy, ale także świetna sceneria do unikatowej rywalizacji na punkty, a turnieje blakmintona na stałe wpisane zostały do ogólnopolskiego cyklu Grand Prix Speedminton®STARS Poland.