W Gorlicach walczono o prymat w dzienno-nocnych crossmintonowych turniejach.

Crossmintonowe turnieje z serii „Day & Night”, a w szczególności nocna wersja tych rozgrywek, czyli „Blackmintonowa Bitwa pod Gorlicami” to już tradycyjna pozycja towarzysząca obchodom rocznicy bitwy pod Gorlicami. Ciekawa formuła łącząca tradycyjną rywalizację z rozgrywkami w ciemności z użyciem oświetlenia UV i świecących speederów od kilku przyciąga do Gorlic zawodników z różnych krajów. W sobotę 4 maja w Hali Sportowej OSiR o trofea walczyli gracze z Ukrainy, Słowacji, Węgier, Litwy i Polski.

Dzienny turniej ICO Crossminton Gorlice 2019 rozpoczął się rywalizacją w grach podwójnych. Do rywalizacji w męskich deblach oraz w mixtach zgłosiło się 12 par. Po dwóch godzinach rozgrywek w systemie KO pierwsze miejsce na podium w kategorii doubles open wywalczyli gracze z Ukrainy, natomiast w grze mieszanej wygrali zawodnicy z Polski.

Pełna lista medalistów deblowej rywalizacji przedstawia się następująco:
Open doubles (all genders): 1.Mandryk Myhailo/Tsiucalo Alexander(UKR); 2.Ćwiąkała Dariusz/Łęski Paweł (POL); 3.Pjecha Marian/Kopilec Adam (SVK); 3.Pjecha Vladimir/Puskas Jozef (SVK).
Mix doubles (one female and one male): 1.Wincenciak Zofia/Knapczyk Mateusz (POL); 2.Grzegory Olga/Miłoń Sławomir (POL); 3.Kowalczyk Joanna/Kowalczyk Mariusz (POL); 3.Jagiełło Beata/Sawicki Mariusz (POL).

Po rozgrywkach deblowych gospodarze zawodów zaprosili wszystkich do wspólnego pamiątkowego zdjęcia , a następnie Burmistrz Gorlic oficjalnie otworzył turniej i rozpoczął się drugi etap zawodów – gry singlowe w różnych kategoriach wiekowych.

Wśród kobiet całe podium wywalczyły zawodniczki z Polski. Triumfowała Zofia Wincenciak ze Skawiny, a srebro wywalczyła Beata Jagiełło z Brzeszcz. Trzecie miejsce zajęły Grzegory Olga i Joanna Kowalczyk (obie z Brzeszcz).
W kategorii OPEN najlepszym okazał się polski zawodnik, Wojciech Wilkosz z Oświęcimia. Drugie miejsce zajął gracz ze Słowacji – Vladimir Pjecha . Trzecie miejsce zapewnili sobie Mateusz Knapczyk z Polski i Marian Pjecha ze Słowacji.

Wśród juniorów triumfowali:
W kategorii U18 chłopców – 1.Mateusz Faska z Polski, 2.Adrian Jancunski z Litwy, 3.Maciej Janczak z Polski i Adam Kopilec ze Słowacji.
W kategorii U14 Open – 1.Scavnicky Jan Jr.(SVK), 2.Kopilec Viliam (SVK), 3.Gołdasz Martyna (POL), 3.Jancunski Kamil (LTU);
W kategorii U12 Open – 1.Miłoń Filip (POL), 2.Gorczyca Alicja (POL), 3.Gołdasz Michał (POL), 3.Sonik Oskar (POL);

Panowie 40+ rozegrali fascynujące mecze, w których najlepszym okazał się Słowak Scavnicky Jan Sr.. Srebrny medal wywalczył reprezentant Polski, Dariusz Ćwiąkała. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyli kolejni polscy reprezentanci, Mariusz Sawicki z Białegostoku i Dariusz Nowogórski z Konstancina-Jeziornej.
Wśród seniorów 50+ podium należało do biało-czerwonych. Piotr Gawlak, mieszkaniec Gorlic, nie dał szans nikomu, zajmując najwyższe miejsce na podium. Drugi był Paweł Łęski z Wrocławia a trzecie miejsca zajęli Jerzy Knot z Gorlic i Jan Wincenciak ze Skawiny.

Live-Video z tego turnieju można oglądać na YouTube: LINK-CZ.1 LINK-CZ.2
Oficjalne wyniki: – ICOresults250TM-Gorlice2019

Wieczorem, po godzinie 20tej w całej hali wygaszono oświetlenie i rozpoczął się główny punkt gorlickich rozgrywek – turniej „Blackmintonowa Bitwa pod Gorlicami 2019”. Zawodnicy walczyli o zwycięstwo w ciemności grając świecącymi speederami. Fluorescencyjne linie boisk oraz wymalowani specjalnymi farbami gracze byli widoczni dzięki oświetleniu UV. To wszystko robi wrażenie i na długo pozostaje w pamięci. Zawodnicy walczyli o trofea w grach pojedynczych, w czterech kategoriach wiekowych.

Podobnie jak w dziennym turnieju, najwyższe miejsce na podium wśród pań zajęła Zosia Wincenciak z Polski, druga zawodniczka ze Słowacji, Hiscakova Silvia, a na trzecim miejscu speederowe pojedynki ukończyły panie Lidia Bomirska z Polski i Gabija Jancunska z Litwy.
W kategorii Open pierwsze miejsce zdobył Myhailo Mandry z Ukrainy, drugi był Mateusz Knapczyk trzecie miejsce zajęli panowie Piotr Gawlak z Polski (mieszkaniec Gorlic)i Jozef Puskas ze Słowacji.
W rywalizacji panów powyżej 40 lat złoto wywalczył Jan Sr. Scavnicky ze Słowacji pokonując w finale polskiego zawodnika Mariusza Sawickiego. Brąz w tej kategorii wiekowej zdobyli Polacy, Dariusz Nowogórski i Dariusz Ćwiąkała.
Do juniorskiego finału w kategorii do lat 18 dotarli dwaj gracze trenujący w klubie w Skawinie, Mateusz Faska (POL) i Adrian Jancunski (LTU). Po trzysetowym pojedynku złoto zdobył Mateusz. Na trzecim miejscu rywalizacje ukończyli dwaj reprezentanci Słowacji Scavnicky Jan Jr. i Kopilec Viliam.

Live-Video z tego turnieju można oglądać na YouTube: LINK-CZ.3
Oficjalne wyniki: – ICOresults500pTM-BlackmitononBattleOfGorlice2019

Dzienno-nocne crossmintonowe rozgrywki w Gorlicach zakończyły się po godzinie 24.30 i były wyczerpujące, szczególnie dla tych, którzy zdecydowali się na udział w obu wersjach turnieju.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i wspaniałą sportową atmosferę, jaka tworzyliście w trakcie zawodów. Życzymy Wam, by doświadczenia zdobyte w rozegranych tutaj meczach pomogły w przygotowaniach do tegorocznych Mistrzostw Świata, które już za dwa miesiące rozpoczną się w Budapeszcie.
Specjalne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy pomagali nam w organizacji rozgrywek. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie udzielone nam ze strony Urzędu Miasta Gorlice i OSiR Gorlice- gospodarzy obiektu.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych turniejach.