Speedbadmintonowy weekend w miedzynarodowym towarzystwie

W Hali Sportowej Ośrodka Kultury w Brzeszczach k/Oświęcimia, 8 marca 2014 roku,  odbył się międzynarodowy turniej speedbadmintona rozgrywany w ramach serii zawodów zaliczanych do światowego rankingu ISBO (International Speed Badminton Organisation).

2014speedmintonbrzeszcze1

Było to już czwarte międzynarodowe  spotkanie miłośników speed badmintona w Brzeszczach. Podobnie jak w poprzednich latach, na starcie pojawili się gracze z Polski, Czech i Słowacji. W sumie do rywalizacji przystąpiło 68 graczy w kategoriach singlowych i 14 par w deblowych. Zawodnicy startujący w Brzeszczach walczyli o punkty do międzynarodowego rankingu ISBO w kilku kategoriach wiekowych, a ich zwycięzcy otrzymali 250 punktów rankingowych.  Wielu graczom uczestnictwo w rozgrywkach w Brzeszczach pozwoli wypracować dogodną pozycję w rozstawieniach turniejowych w ważnych tegorocznych imprezach. Największa z nich – Mistrzostwa Europy, rozegrana zostanie w dniach 24-26 lipca w Warszawie. Dodatkowo zawodnicy zyskali również punkty do całorocznego ogólnopolskiego cyklu Grand Prix Speedminton STARS® Poland 2014, gdzie dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody.

2014speedmintonbrzeszcze3

Tradycyjnie turniej rozpoczął się rywalizacją w grach podwójnych. Najlepszymi wśród deblistów okazała się polska para Mazurczak Dominik/Kaczmarek Tomasz (POL), która w finale w dwóch setach pokonała kolejną naszą parę Wróblewski Jacek/Chmielewski Grzegorz(POL). Trzecie miejsce na podium wywalczyły dwie pary ze Słowacji: Kakula Adam/ Gibala Jozef (SVK) i Pjecha Marian/Pjecha Vladimir(SVK).

2014speedmintonbrzeszcze8

Po rozgrywkach deblowych rozpoczęła się rywalizacja singlistów.  Zwycięzcą kategorii OPEN został trenujący w drużynie LOSiR Luboń Kaczmarek Tomasz. Wygrał w dwóch setach z najlepszym ze Słowaków, Vladimirem Pjecha. Na trzecim miejscu rozgrywki zakończyli Dominik Mazurczak z Polski i Matus Matava ze Słowacji.

2014speedmintonbrzeszcze17

Wśród pań najlepsza była słowacka zawodniczka Barbora Syc-Krivanova, drugie miejsce wywalczyła Polska Martyna Książek, a na trzecim miejscu rywalizację zakończyły panie Anna Faska i Ewelina Kasprzyk, obie z Polski.

2014speedmintonbrzeszcze13

W kategorii kobiet powyżej 35 lat triumfowała Henrieta Syc-Krivanova ze Słowacji, która w finale w dwóch setach pokonała polską zawodniczkę, Katarzynę Winter. Na podium stanęły również  zdobywczynie trzeciego miejsca, Anna Lukacova(SVK) i Joanna Kaplukiewicz(POL).

Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli gracze w finale kategorii mężczyzn powyżej 40 lat. Dwa pierwsze sety wygrane na przewagi(18:16 i 15:17)zakończyły się remisem i dopiero trzeci set miał zadecydować, który z panów stanie najwyżej na podium. Szczęśliwcem okazał się Grzegorz Chmielewski (POL), gdyż w połowie seta jego przeciwnik Przemek Drumlak (POL) ze względu na kontuzję zmuszony był poddać walkę, kończąc turniej na drugim miejscu. Brąz wywalczyli reprezentanci Słowacji Alexander Lukac i Peter Mochnak.

2014speedmintonbrzeszcze16

Jak zwykle emocjonujący pojedynek stoczyli w finale kategorii mężczyzn powyżej 50 lat panowie Gawlak Piotr (POL) i Gibala Jozef (SVK). Tym razem, po bardzo wyrównanej walce w trzech setach (17:15; 13:16; 17:15) wygrał Piotr Gawlak (POL). Trzecie miejsce wywalczyli panowie Maliszewski Jerzy (POL) i Łęski Paweł (POL).

2014speedmintonbrzeszcze18

W kategorii dziewcząt do lat osiemnastu turniej wygrała Słowaczka Tamara Lukacova, druga była Jagoda Kurpiel (POL), a brązowe medale wywalczyły Natalia Wiklańska (POL) i Zofia Wincenciak (POL).

2014SpeedmintonBrzeszcze7

Wśród chłopców do lat osiemnastu najlepszy był Adam Kakula ze Słowacji, srebro wywalczył Jakub Orzechowski (POL), a trzecie miejsca na podium zajęli Mateusz Knapczyk (POL) i Bartłomiej Kołodziejczyk (POL).

2014speedmintonbrzeszcze9

W juniorach do lat czternastu z uwagi na małą liczbę zgłoszeń dziewczęta rywalizowały razem z chłopcami. Zwyciężył Kacper Bezak (POL), druga była jego klubowa koleżanka Bartyzel Oliwia (POL), brąz wywalczyli Małachowska Anna (POL) i Brandys Jakub (POL).

2014speedmintonbrzeszcze5

Zgodnie z nowym regulaminem ISBO w Brzeszczach po raz pierwszy rozegrano kategorię juniorów do lat dwunastu. Do finału rozgrywek dotarli Mateusz Drumlak (POL) i Maciej Michalik (POL). W dwóch setach wygrał Mateusz Drumlak(POL). Trzecie miejsce zajęli Aleksander Łyko (POL) i Karol Ziaja (POL).

2014speedmintonbrzeszcze6

Pierwszy międzynarodowy turniej w tym roku za nami. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy na kolejne rozgrywki. Najbliższe, o randze wojewódzkiej, 12 kwietnia w Luboniu, a międzynarodowe w ramach cyklu ISBO odbędą się w Polsce 7  czerwca w Szczecinie.